Fidic Sözleşmeleri ve Fidic Sözleşmelerinden Doğan Tahkim Uyuşmazlıkları

Günümüzde dünya üzerinde en çok kullanılan standart uluslararası inşaat sözleşmesi FIDIC sözleşmesidir. FIDIC, İsviçre’nin Lozan şehrinde 1903 yılında kurulmuş ve açılımı ‘Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu’ anlamına gelmektedir. Bu federasyona her bir ülkeden sadece bir kuruluş üye olabilmektedir ve günümüzde 102 üye birlik bulunmaktadır. Amacı uluslararası alanda inşaat sektöründe gelişen ve değişen ihtiyaçlara uyum sağlamasını kolaylaştırmaktır. FIDIC sözleşmelerinin kullanılmasında temel amaç oluşabilecek anlaşmalarda çok uluslu bir yapı kullanarak anlaşmazlıkları azaltmaktır. Hem büyük hem de küçük inşaat projelerinde sıklıkla standart FIDIC projesi kullanılmaktadır.

FIDIC kapsamında kişiler her zaman ulusal mahkemeleri veya tahkim yolunu tercih etmeyebiliyorlar. Çok uluslu tarafların olduğu sözleşmelerde tahkimin veya ulusal mahkemelerin avantajları veya dezavantajları olabiliyor. FIDIC uluslararası uyuşmazlık çözüm yollarını esas alarak FIDIC yapısına uygun dört çözüm yolu oluşturmuştur.

Baytan Hukuk

FIDIC sözleşmelerinde uyuşmazlık çözüm yolları;

  • Mühendise başvurma
  • Uyuşmazlık çözüm kurulu
  • Sulh yolu ile çözüm
  • Tahkim
Baytan Hukuk Bürosu olarak müvekkilimize FIDIC sözleşmeleri kapsamında yaşadıkları veya yaşayabilecekleri sıkıntılar için hukuki destek sunuyoruz. Alanında uzun yıllar deneyimli ve başarılı avukatlarımız ile müvekkillerimize kaliteli bir hizmet vermekteyiz.

Hukuksal Danışmana İhtiyacınız mı Var?

Bizimle iletişime geçin!