Sürekli Oturma İzni Müracaatı

Türkiye vatandaşlığı bulunmayan, başka bir ülkenin vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu kişiler ikamet (oturma) izni almak zorundadır. Türkiye’de 90 gün olan vize süresinden fazla kalmak isteyen yabancı uyruklu kişiler altı farklı oturma izni için başvuruda bulunabilmektedir. Fakat bu ikamet türleri 4 defa uzatılabilmektedir. Bu yüzden kişiler daha uzun süre kalmak isterlerse sürekli oturma izni alabilmektedirler. Türkiye’de en az sekiz yıl kesintisiz olarak ikamet izni ile kalmış kişiler veya Göç Politikaları Kurulunun karar verdiği koşullara uyan kişilere bakanlık onayı ile valilikler tarafından süresiz ikamet izni verilir. Uzun süreli ikamet izni almak için başvuru sahibinin sağlaması gereken koşullar, yabancılar kanunun 43. maddesinde bulunmaktadır.

Sürekli Oturma İzni müracaatı için gerekli şartlar;

  • Kesintisiz olarak ikamet (Oturma) izniyle en az sekiz yıl Türkiye’de yaşamış olmak (Öğrenci İkamet İzni süresinin yarısı hesaplanmaktadır.)
  • Son üç yıl içerisinde herhangi bir sosyal yardım almamış olmak
  • Kendisi ve birlikte yaşadığı ailesinin geçimini sağlayabilecek yeterlilikte, düzenli gelire sahip olmak
  • Kamu düzeni, kamu sağlığı veya kamu düzeni açısından risk oluşturmamak (Göç Politikaları Kurulunun istisna tanıdıkları hariç)
Baytan Hukuk Bürosu olarak, müvekkilimize sürekli oturma izni konusunda geniş kapsamlı profesyonel bir destek sunuyoruz.

Hukuksal Danışmana İhtiyacınız mı Var?

Bizimle iletişime geçin!